Stwórz ze mną swój ogrodowy azyl.

KM OGRODY

Jak urządzić ogród i nie popełnić błędów?

Na początku jest pięknie: kupujesz działkę, budujesz dom i rozpoczynasz prace nad stworzeniem swojego wymarzonego ogrodu. Spełniasz marzenia. Masz w sobie tyle energii i planów na urządzenie swojego zielonego raju! Niezwykle często jednak okazuje się, że szybko tracisz entuzjazm i że pozornie proste aranżowanie przestrzeni wokół domu zaczyna przysparzać wiele problemów. Lista błędów przy urządzaniu ogrodu jest niemal tak długa, jak tych przy budowie domu (wszak pierwszy dom budujemy dla wroga;), jednak jest kilka, które powtarzają się zdecydowanie najczęściej. Jakie to błędy?

1. Nie masz planu

Wykonanie choćby podstawowego projektu naszej przestrzeni to absolutna podstawa. Dobra koncepcja pozwala na zaplanowanie całej powierzchni tak, aby była funkcjonalna i spełniała swoją rolę – dawała przyjemność z jej użytkowania. Prawidłowe wytyczenie ścieżek po których będziemy się poruszać, miejsca na taras, altanę, basen, plac zabaw dla dzieci, wiaty śmietnikowej, instalacji oświetleniowej, nawadniającej czy robotów koszących to warunek zadowolenia z użytkowania naszej ogrodowej przestrzeni. Dopiero ostatnim etapem jest wybór roślin i dopasowanych do stylu naszego ogrodu, rodzaju gleby, nasłonecznienia oraz wymagań poszczególnych gatunków. Brak projektu ogrodu najczęściej skutkuje wydłużeniem okresu jego powstawania i ponoszeniem dodatkowych (zbędnych!) kosztów kiedy to okazuje się, że pewne prace trzeba będzie wykonać od nowa.

2. Nie masz pomysłu lub … masz ich zbyt wiele:)

Często zdarza się również, że nie do końca potrafimy określić, jak nasz ogród ma docelowo wyglądać. Mieszamy różne style ogrodowe, kupujemy przypadkowe meble i rośliny ( Ty też należysz do szerokiego grona ogrodowych konsumentów, którzy kupują oczami wszystko, co akurat pięknie kwitnie i kusi kolorami w sklepie czy w szkółce?:) Efekt końcowy nie jest dobry bo w ogrodzie brakuje spójności. Brak pomysłu na ogród nie rokuje dobrze, ale chyba jeszcze większym błędem jest przeładowanie pomysłami i ich realizacja na stosunkowo niewielkim skrawku ziemi . Różne wizje, które się ze sobą gryzą, zbyt duża ilość ogrodowych atrakcji, kolorów, faktur i ozdób powoduje, że nasza przestrzeń staje się zbieraniną przypadkowych egzemplarzy mnóstwa gatunków roślin i dekoracji. W ogrodzie panuje chaos. A to nigdy nie wygląda dobrze.

3. Nie masz harmonogramu prac

Przypadkowa kolejność wykonywanych prac w ogrodzie to jeden z najbardziej typowych błędów. Jako laicy często zapominamy, że nie ma sensu siać trawnika, jeśli jeszcze nie mamy podjazdu do garażu czy wyznaczonych rabat (skąd wiesz jaka ma być jego wielkość i jak ma przebiegać? ). Aby prace w ogrodzie odbywały się efektywnie należy prowadzić je w ściśle określonej kolejności. Najpierw dobrze jest wykonać wszystkie prace ziemne, wyrównać teren, wyznaczyć ogrodzenie, wykopać planowane oczko wodne. Instalacje oświetleniowe, nawadniające czy zasilające automat koszący, wyznaczenie ciągów komunikacyjnych, schodów, wykonanie tarasu czy warzywnika to kolejny etap. Dopiero na koniec przechodzimy do nasadzeń i siejemy lub układamy trawnik z rolki. Tylko dzięki takiemu rozplanowaniu prac nie zmarnujemy czasu i pieniędzy. A tego chyba nikt nie lubi;)

4. Brakuje Ci czasu … i środków…

Ile masz czasu na wykonanie ogrodu? Ile na jego pielęgnację? Czy pomimo natłoku rodzinnych i zawodowych obowiązków znajdziesz „chwilę” na systematyczne odchwaszczanie rabat, przycinanie (większość roślin kocha przycinanie!) i nawożenie, sprzątanie uschniętych bylin i okrywanie krzewów przed zimą, regularne koszenie i nawożenie trawnika i podlewanie ogrodu w czasie upałów? Nie ma ogrodów bezobsługowych. Nawet jeżeli zdecydujesz się tylko (lub aż!) na sam trawnik to aby był prawdziwą ozdobą będzie wymagał starannej pielęgnacji. Dlatego tak istotne jest dobrze przemyśleć ile mamy czasu i siły, które możemy poświęcić na pielęgnację ogrodu. Innym istotnym błędem jest fakt, że snując ogrodowe wizje często nie mamy wyobrażenia o kosztach, jakie poniesie ich realizacja. Nie znamy cen roślin, ziemi, materiałów czy instalacji. W konfrontacji z wydatkami przeżywamy szok – tym bardziej, że ogród to najczęściej końcowy etap budowy domu, na który często brakuje nam już środków. A szok najczęściej prowadzi do weryfikacji planów i sprowadza dumne słowo `ogród` do rządka tuj pod płotem:) A może warto zastanowić się, jak rozsądnie etapować prace?

5. Nie znasz się na roślinach

Mało jest roślin uniwersalnych, które urosną wszędzie i będą zachwycać chociaż opieka nad nimi sprowadzi się do posadzenia w ziemi i podlania. Jedne rośliny kochają słońce, inne preferują cień, niektóre muszą mieć kwaśną ziemię i za nic nie urosną na piaszczystej Saharze. Jeszcze inne, owszem, dadzą radę, ale tylko zasilane hektolitrami wody. Rodzaj i PH gleby, nasłonecznienie, klimat a nawet ukształtowanie terenu są dla roślin kluczowe bo jeśli odpowiednio dobierzemy je do panujących w ogrodzie warunków, będą świetnie rosły nawet przy minimalnej opiece. Błędem jest też oczekiwać, że nasza kompozycja będzie zachwycała już od pierwszego sezonu. Najpiękniejsze ogrody wymagają czasu a my sadzimy za dużo i za gęsto. To, co w momencie sadzenia wygląda mizernie i mało efektownie za „chwilę” może być drzewem większym od domu. Dlatego sprawdzajmy docelową wielkość roślin i zostawiajmy im miejsce na swobodny rozrost.

6. Nie znasz się na zasadach kompozycji ogrodowych

Brak wiedzy o roślinach sprawia, że po jakimś czasie rośliny zagłuszają się nawzajem lub kompletnie przesłaniają. Często małe drzewko posadzone przed tarasem po latach uniemożliwia podziwianie reszty ogrodu. Błędy wynikają też z faktu, że kupujemy zbyt wiele przypadkowych, pojedynczych gatunków – po posadzeniu na rabacie okazuje się, że kwiaty, byliny czy krzewy gubią się i chociaż jest ich dużo (za dużo!), efekt nie jest zachwycający. Do tego feeria barw i kolorów. Brak ciągłości kwitnienia. Znacznie lepiej jest sadzić większe ilości tych samych gatunków tworząc tzw. plamy kolorystyczne i dobierać rośliny tak, aby wzajemnie podkreślały swoją urodę i kwitły nieprzerwanie. Rzadko zwraca się uwagę na dobieranie roślin w ten sposób aby zachwycały (liśćmi, pędami czy nawet kwiatami) o każdej porze roku -nawet zimą. Tak, sezon ogrodowy jest możliwy przez cały rok:)

7. Wybierasz niepraktyczne rozwiązania

…a potem zmagasz się z nimi latami. Rośliny sadzone w trawie, trawniki w wąskich czy zacienionych przejściach, grille i altanki w dużej odległości od domu, za wąskie lub za szerokie ścieżki, brak miejsca do przechowywania ogrodowych sprzętów to tylko niektóre przykłady rozwiązań, które skutecznie rujnują radość z użytkowania ogrodu. Rabaty, żywopłot czy drzewa warto oddzielić od trawnika aby ułatwić pracę kosiarki czy robota koszącego. W miejscach zacienionych, trudnodostępnych lepiej zdecydować się na rabaty z kwietnymi kompozycjami, rośliny zadarniające czy rabaty żwirowe. Już na etapie budowy zaplanujmy też ergonomiczne ścieżki, które umożliwią szybką i sprawną komunikację i budowę wiaty czy domku na ogrodowe narzędzia. Miejsca do przechowywania nigdy nie jest za dużo.

Dla każdego ogród idealny może oznaczać coś innego. Na pewno nie musi być jak z katalogu i rzadko wygląda tak od razu. To, co pewne to fakt, że nasza zielona strefa ma nas cieszyć i relaksować a jej zaprojektowanie i realizację można zlecić. I często warto to zrobić:)

KMogrody

Wyślij wiadomosć